Wynajem minibusów i autokarów

w Krakowie

Czas pracy kierowcy zawodowego

Opublikowane przez admin w dniu

Każdy przewoźnik, który dba o swoją reputację, wie, że zadowoleni klienci to klucz do sukcesu jego biznesu. Dlatego też, kiedy klienci decydują się na wynajem autobusu, busa, Vana lub innego środka transportu, przewoźnik zawsze stara się zebrać jak najwięcej informacji na temat ich potrzeb i preferencji. Dzięki temu, ma szansę dopasować swoją ofertę tak, aby podróż przebiegła bezproblemowo, a klienci byli w pełni zadowoleni. Odpowiednie dopasowanie oferty transportowej do potrzeb klienta to przecież nie tylko kwestia samej ceny, ale także takich szczegółów, jak trasa przejazdu, ilość postoju, liczba oddelegowanych kierowców i ewentualne dodatkowe usługi, które klienci mogą potrzebować. Dzięki temu, podróżni czują się pewniej i mniej zestresowani, a cała wycieczka czy transport biznesowy przebiega sprawnie i zgodnie z planem.

W przypadku niewiedzy przewoźnika autokarowego o szczegółach wynajmu autobusu, może zdarzyć się sytuacja, w której konieczna będzie podmiana kierowców, co dla klientów może się wiązać z opłatą dodatkową. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną może być przeciwdziałanie ryzyku przekroczenia czasy pracy, bądź czasu jazdy kierowcy.

Czym jest czas pracy kierowcy zawodowego?

W przypadku transportu osób pojazdami powyżej 9 miejsc siedzących, kwestia czasu pracy kierowcy zawodowego jest niezwykle ważna i regulowana jest z góry przez przepisy prawne. Wszystkie aktywności kierowcy zapisane są na karcie kierowcy oraz w tachografie, a ich weryfikacją zajmują się odpowiednie służby jak Inspekcja Transportu Drogowego. Dlatego też, każdy przewoźnik, który świadczy usługi przewozowe, musi dokładnie znać te przepisy i je przestrzegać. Czas pracy kierowcy jest ograniczony zarówno w ciągu doby, jak i w tygodniu. W skrócie, kierowca może prowadzić pojazd nie dłużej niż 9 godzin dziennie, a w sumie nie więcej niż 56 godzin w ciągu tygodnia. Po upływie 4,5 godzin jazdy, kierowca musi zrobić przerwę nie krótszą niż 45 minut. Odpoczynki dobowe to z kolei minimalnie 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, które są wymagane po każdym okresie jazdy. Jeśli chodzi o sam czas pracy, kierowca zawodowy może przepracować maksymalnie 13 godzin na dobę. Ten czas obejmuje zarówno czas prowadzenia pojazdu, jak i inne czynności związane z wykonywaną pracą, takie jak oczekiwanie na klienta, załadunek i rozładunek bagażu, czynności naprawcze itp.

Jeśli klient przewiduje, że czas dyspozycji może się wydłużyć, należy rozważyć zaangażowanie dwóch kierowców, wtedy czas pracy wydłuża się do 21 godzin, a podczas jazdy zmieniając się za kierownicą, nie potrzebują wykonywać pauzy 45 minutowej co każde 4,5 godziny. Nieprzestrzeganie czasu pracy przez kierowców zawodowych może prowadzić do różnych poważnych konsekwencji dla kierowców oraz ich pracodawców. Jeśli kierowca narusza przepisy dotyczące czasu pracy, może otrzymać mandat lub punkty karne. Pracodawcy z kolei mogą zostać ukarani grzywną lub pozbawieni licencji na przewóz osób lub towarów, jeśli zatrudniają kierowców, którzy nie przestrzegają tych przepisów.

[

Kategorie: blog